CECCAR reprezentată la Adunarea Generală a UNCJR
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Robert-Aurelian Șova și Nicolae Bajan – vicepreședinți ai Consiliului superior al #CECCAR -, au participat joi, 16 februarie, la Adunarea Generală a UNCJR (Uniunea Națională a Consiliilor Județene din România). Întâlnirea, condusă de președintele UNCJR, Adrian Ioan Veştea, a reunit, la Sibiu, miniștri, șefi de autorități și instituții publice de la nivel central și local, în frunte cu prim-ministrul Nicolae Ciucă.
Gazda evenimentului a fost Consiliul Județean Sibiu, condus de președintele Daniela Cîmpean.
Cu acest prilej, prof. univ. dr. Robert-Aurelian Șova a vorbit despre operaționalizarea protocolului de colaborare încheiat între CECCAR și UNCJR anul trecut. Protocolul vizează colaborarea interinstituțională pentru promovarea
educației financiar-contabile, valorificarea competențelor liber-profesioniștilor contabili în elaborarea strategiilor de creștere inteligentă la nivel local și regional, promovarea
sustenabilității și a economiei circulare la nivel local și regional.