Cercetat penal pentru conducere fără permis, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
În cadrul acțiunii de sâmbătă, 28 ianuarie a.c., la ora 12.05, pe drumul european 81, în localitatea sălăjeană Bobota, polițiștii Secției nr. 8 Poliție Rurală Sărmășag au oprit în trafic un autoturism, condus de un bărbat de 43 de ani, din localitatea Derșida, județul Sălaj.
La solicitarea polițiștilor, acesta a prezentat un permis de conducere eliberat de autoritățile italiene, însă, în urma verificărilor efectuate de polițiștii sălăjeni în bazele de date ale Poliției Române, s-a constatat că bărbatul nu figurează ca fiind posesor de permis de conducere.
În cauză, polițiștii sălăjeni au întocmit dosar penal și continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de *conducerea unui vehicul fără permis de conducere, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals.