Consilierii județeni PSD Sălaj: „SĂ PĂSTRĂM VIE CREDINȚA ȘI CULTURA ROMÂNĂ”
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/04/logo-fort-silvan.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/03/IMG-20210325-WA0019.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/03/IMG-20210325-WA0014.jpg)
Consilierii județeni ai PSD se luptă în Consiliul Județean pentru păstrarea și conservarea monumentelor istorice și culturale, astfel au votat pentru alocarea unor sume importante cu care se vor reabilita mai multe lăcașe de cult din județ.
Deși există voci „progresiste” care și-ar dori să se aștearnă uitarea peste valorile naționale prin care ne-am păstrat unitatea de limbă și neam peste secole și împroașcă cu invective eroii neamului, manifestările credinței strămoșești și pe reprezentanții culturii românești din trecut și de azi – consilierii județeni ai Partidului Social Democrat vor propune și vor vota PENTRU proiectele care contribuie la păstrarea pentru generațiile viitoare a monumentelor istorice și culturale.
Astfel, consilierii județeni ai Partidului Social Democrat, membri în Comisia dezvoltare urbanistică, lucrări publice și monumente, au aprobat proiectele declarate eligibile pentru lucrările de protecție a monumentelor istorice și au propus plenului Consiliului Județean Sălaj aprobarea repartizării sumelor necesare, după cum urmează:
![1⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7a/1/16/31_20e3.png)
![2⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t99/1/16/32_20e3.png)
![3⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tb8/1/16/33_20e3.png)
![4⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td7/1/16/34_20e3.png)
![5⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tf6/1/16/35_20e3.png)
De asemenea, consilierii județeni ai Partidului Social Democrat au propus suplimentarea cu 200. 000 lei a bugetului aferent programului de finanțare „Protecția monumentelor istorice – grupa B de pe raza administrativ teritorială a județului Sălaj, aflate în proprietatea privată a persoanelor fizice sau juridice de drept privat”, pentru anul 2022.