FOTO | Viceprimarul Teodor Bălăjel, mesaj de Ziua Eroilor
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Să luptăm pentru binele comun, pentru valorile care stau la baza bunăstării națiunii, să ne străduim să construim pentru semeni și pentru generațiile viitoare este o obligație sfântă pe care o avem față de cei care și-au dat viața pentru România.
Măsura jertfei eroilor neamului este de neatins, dar ea ne dă un impuls moral pentru a face maxim de efort, împreună să realizăm dezideratul pentru care eroii și-au dat viața – o națiune puternică, și spiritual și material, o națiune respectată.În urmă cu mai bine de o sută de ani s-a stabilit ca Ziua eroilor să fie aniversată odată cu marea sărbătoare a Înălțării Domnului. Pentru că credința ne ține drepți!
Azi am depus respectul nostru la Monumentul Eroilor din Zalău și m-am bucurat că ne-au fost alături elevi educați sub semnul devotamentului pentru țară, motivați de faptele eroilor.