Investiții la alte 7 lifturi din blocuri cuprinse în proiecte de creștere a eficienței energetice
În urma contractelor de finanțare semnate de Municipiul Zalău pentru creșterea eficienței energetice prin Programul Operațional Regional 2014-2020, în valoare totală de
24 milioane de lei,
1.065 de familii beneficiază de confort sporit și costuri reduse la întreținere prin reabilitarea termică a
30 de blocuri de locuințe. În cadrul acestor proiecte au fost efectuate investiții inclusiv la nivelul lifturilor (la blocurile care dețin lifturi), iar
6 dintre acestea au fost înlocuite și unul a fost modernizat.
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
Administrația locală face demersuri pentru reabilitarea termică a încă
26 blocuri de locuințe, fiind în curs demararea procedurii de achiziție pentru servicii de elaborare documentații tehnico-economice pentru aceste blocuri. În cadrul acestor blocuri,
7 dintre acestea au lift, urmând ca lucrările de investiții să vizeze și înlocuirea/modernizarea acestora.
![✅](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t33/1/16/2705.png)
![✅](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t33/1/16/2705.png)
Agenția de Dezvoltare Regională Nord Vest, în calitate de Autoritate de Management Programul Regional Nord Vest 2021 – 2027 a anunțat data deschiderii apelului de proiecte pentru ”Creșterea eficienței energetice în regiune ca parte a investițiilor în sectorul locuințelor” ca fiind
10 iunie 2024, iar Primăria Municipiului Zalău face toate demersurile astfel încât să continue acest tip de investiții pentru comunitate.
![➡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/premiumstaff3-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)