La Jibou faptele vorbesc! S-au finalizat lucrările de modernizare la Școala Lucian Blaga
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Primarul Orașului Jibou, Dan Ghiurco, anunță că au fost finalizate lucrările de reabilitare și modernizare a Școlii Gimnaziale Lucian Blaga, un proiect realizat cu fonduri europene in valoare de 6.977.078 lei cu TVA, iar contribuția proprie si cheltuielile neeligibile sunt in valoare de 1.563.700 lei cuTVA.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/fara-cozi-01-300x300.png)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/03/336674377_173685522128374_2920255861143319042_n-300x215.jpg)
„Sunt bucuros să vă informez că lucrările la clădirea principală a Școlii gimnaziale Lucian Blaga au fost finalizate. Aceste lucrări de reabilitare și modernizare sunt importante pentru a asigura un mediu de învățare confortabil pentru elevi și cadrele didactice, acestea favorizând creșterea calității actului educațional. Sperăm că elevii și profesorii se vor bucura de noile condiții”, a transmis primarul Dan Ghiurco.
Lucrările de #renovare și #modernizare au inclus reabilitarea acoperișului, înlocuirea instalațiilor termice, sanitare, electrice și a sistemului video de supraveghere. A fost refăcută toată tencuiala interioară, înlocuirea tâmplăriei PVC, refacerea pardoselilor și izolarea termică a clădirii.
Proiectul continuă cu reabilitarea sălii de sport, amenajarea curții interioare și a terenului de sport.