Opoziția a depus moţiune împotriva ministrului Muncii, Marius Budăi
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Moţiunea simplă împotriva ministrului Muncii, Marius Budăi, va fi dezbătută în plenul Camerei Deputaţilor lunea viitoare şi va fi votată marţi, a decis Biroul permanent.
Deputaţii USR şi Forţa Dreptei au depus marţi, în plen, moţiunea simplă intitulată „Marius Budăi – ministrul salvării pensiilor speciale”, relatează Agerpres.
Semnatarii moţiunii susţin că sunt „prea multe dovezi privind incompetenţa şi nepăsarea de care dă dovadă” ministrul, acuzându-l că „a clădit” un „scut în jurul specialilor şi al pensiilor speciale” şi „a pus în pericol, de dragul unor pensii nesimţite, miliardele pe care ar urma să le primească ţara pentru dezvoltare”.