Sălăjean prins rupt beat în Cluj, și reținut 24 de ore
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Un bărbat de 41 de ani din Sălaj a fost prins rupt de beat pe drumurile din Cluj ieri, și reținut 24 de ore.
E vorba de un șofer surprins în Huedin la volanul unui autoturism, fiind sub influența alcoolului, ieri pe strada Avram Iancu din oraș. Testarea cu aparatul etilotest a acestuia a indicat concentrația de 0.97 mg/l alcool pur în aerul expirat. Șoferul a fost oprit în jurul orei 18.20. Fiind testat cu aparatul etilotest, bărbatului i-a rezultat o concentrație de 0.97 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar în baza celor constatate șoferului i-au fost recoltate probe biologice la spital în vederea stabilirii alcolemiei. Șoferul are dosar penal pentru conducere a unui vehicul sub influența alcoolului, bărbatul fiind condus și depus într-un Centru de Reținere și Arestare Preventivă.