Șefii Poliției din Zalău, Șimleu și Cehu Silvaniei sunt absolvenți de „Vasile Goldiș” sau „Spiru Haret”


Șefii Poliției din Cehu Silvaniei (Podina Mircea) și Șimleu (Domșa Dorin) au absolvit studiile superioare la Vasile Goldiș din Arad, iar actualul șef al Poliției Municipiului Zalău (Crăciun Stelian) are studiile superioare finalizate la Facultatea Spiru Haret din București, unitate care a fost desființată.

Acest lucru arată cât de slabă este pregătirea șefilor de Poliție din cele mai importante orașe din Sălaj. Un lucru care merită evidențiat este faptul că Poliția Orașului Jibou are un șef cu studii absolvite la Facultatea de Drept din cadrul Academiei de Poliție din București. Este vorba de comisar de poliție Cățănaș Adrian care este împuternicit șef la Poliția Jibou de la începutul anului.

În acestă perioadă se află în derulare la IGPR concursul pentru cea mai mare funcție din Poliția Sălăjeană – inspector șef al IPJ Sălaj, concurs la care s-au înscris din câte se pare doi clujeni (pe surse). Unul este actualul șef al IPJ Sălaj, clujeanul Stupar Marius, iar cel de al doilea candidat înscris în competiție este un polițist din Dej sau Turda, spun sursele Monitorul de Sălaj.


Curriculum vitae – Crăciun Stelian împuternicit șef Poliția Municipiului Zalău. 

Data nașterii: 31 mai 1985 / Starea civilă: căsătorit, un copil

Experiența profesională:

  • 15.01.2021 – prezent           –     Împuternicit șef la Poliția Municipiului Zalău
  • 15.02.2020 – 14.01.2021   –    Șef Birou Supravegheri Judiciare
  • 22.01.2019 – 22.01.2020   –    Î. Șef Birou Supravegheri Judiciare
  • 01.10.2017 – 21.01.2019   –    Ofițer specialist în cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale – Compartimentul de combatere a infracțiunilor contra persoanei
  • 01.06.2016 – 30.09.2017   –    Ofițer în cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale – Biroul de combatere a infracțiunilor contra patrimoniului și grupări infracționale
  • 01.10..2011 – 31.05.2016  –    Agent de poliție la Secţia 6 Poliţie Rurală Crasna
  • 17.12.2005 – 30.09.2011   –    Agent de poliţie la Postul de Poliţie Cizer

Educare și formare:

  • 2018-2020 –  Studii postuniversitare – Ştiinţe penale şi criminalistică la Universitatea Creştină „Dimitrie Cantemir” București
  • 2016 –  Curs specializare derulat de experţi din cadrul Poliţiei Spaniole – TEMA-Tehnici de interogare
  • 2005-2009 – Universitatea „Spiru Haret” Bucureşti-Facultatea de Drept şi Adminitraţie Publică
  • 2004-2005 – Şcoala de agenţi de poliţie „Septimiu Mureşan” Cluj Napoca
  • 2001-2004 –  Liceul „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău

Curriculum vitae Podină Mircea împuternicit șef Poliția Orașului Cehu Silvaniei

Data nașterii: 21 martie 1977 / Starea civilă: căsătorit, doi copii

Experiență profesională:

  • 01.12.2020 – prezent  împuternicit șef Poliția Orașului Cehu Silvaniei
  • 15.02-30.11.2020- împuternicit șef Secția 2 Poliție Rurală Sânmihaiu Alamașului
  • 01.01.2019-14.02.2020-ofițer principal în cadrul IPJ Sălaj Serviciului Ordine Publica/Compartimentul Silvic Piscicol
  • 01.12.2017-31.12.2018- ofițer în cadrul Secției 1 Poliție Rurală Zalău
  • 15.12.2005-30.11.2017 – șef de post la Postul de Poliție Hida
  • 01.09.2001-14.12.2005 – șef de post la Postul de Poliție Benesat
  • 01.10.1996-31.08.2001 – ajutor șef de post la Postului de Poliție Benesat

Educare și formare profesională:

  • 2008-2009 –Studii superioare de masterat ”Drept penal și procesual penal aprofundat” la Universitatea de Vest ”Vasile Goldiș” Arad
  • 2004-2008 – Studii universitare  Facultatea de Științe Juridice la Universitatea de Vest ”Vasile Goldiș” Arad
  • 1995-1996 – Școala de Subofițeri de Poliție ”Vasile Lascăr” Câmpina
  • 1991-1995 – Liceul Teoretic ”Gheorghe Pop de Băsești” din orașul Cehu Silvaniei

Curriculum VitaeDomșa Dorin șef Poliția Orașului Șimleu Silvaniei

Data naşterii: 28.09.1975 / Starea civilă: Căsătorit

Experienţa profesională

  •    09.06.2017  – ŞEF  POLIŢIA ORAŞULUI ŞIMLEU SILVANIEI
  •    20.12.2016 – 09.06.2017 – ÎMPUTERNICIT ŞEF POLIŢIA ORAŞULUI ŞIMLEU SILVANIEI.
  •    2010  – 20.12.2016 – COORDONATOR FORMAŢIUNEA DE INVESTIGAŢII CRIMINALE DIN
  •    CADRUL POLIŢIEI ORAŞULUI ŞIMLEU SILVANIEI.
  • 2008 – 2010 – OFIŢER OPERATIV ÎN CADRUL SERVICIULUI DE INVESTIGAŢII CRIMINALE DIN CADRUL I.P.J. SĂLAJ.
  • 2006-2008 – AGENT DE POLIŢIE ÎN CADRUL FORMAŢIUNII DE INVESTIGAŢII CRIMINALE DIN CADRUL POLIŢIEI ORAŞULUI ŞIMLEU SILVANIEI- I.P.J. SĂLAJ.
  • 2001- 2006 – ŞEF POST POLIŢIE SUPLACU DE BARCĂU – I.P.J. BIHOR.
  • 1996- 2001- AJUTOR ŞEF POST POLIŢIE SUPLACU DE BARCĂU – I.P.J. BIHOR.

Educare şi formare

  •   2014 –  PROGRAM DE SPECIALIZARE PENTRU OCUPAŢIA MANAGER- CERTIFICAT DE
  •   ABSOLVIRE – ORGANIZAT DE S.C. CONSULTING SERV S.R.L. BUCUREŞTI.
  •    2005 – 2006 – MASTER – UNIVERSITATEA DE VEST VASILE GOLDIŞ ARAD –
  •    FACULTATEA DE ŞTIINŢE JURIDICE
  • 2002 – 2005 – FACULTATEA DE  MARKETING, MANAGEMENT, INFORMATICĂ – PROFIL ECONOMIC – UNIVERSITATEA DE VEST VASILE GOLDIŞ ARAD.
  • 1995 – 1996 – ŞCOALA DE SUBOFIŢERI DE POLIŢIE VASILE LASCĂR CÎMPINA.
  • 1990 – 1994 –  GRUP ŞCOLAR AGRICOL – PROFIL  AGRICOL – MESERIA VETERINAR

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *