Victorie mare pentru șimleuani! Sportul Șimleu a bătut liderul FC Bihor

Liderul FC Bihor Oradea a suferit o înfrângere drastică pe terenul greu al Sportului Șimleu, echipă care ocupa penultimul loc în Seria 10.

Sportul Șimleu a reușit să rupă seria de 5 victorii consecutive a bihorenilor în etapa cu numărul 13. Sportul Șimleu a avut 8 jucători născuți după anul 2000 în primul unsprezece, alții 3 intrând pe parcursul reprizei a doua.

Golurile au fost marcate de Andrei Zete (22 de ani) în minutele 2 și 70, Mark Lukacs (16 ani) în minutul 13 și Alin Cătuna (19 ani) în minutul 56, în timp ce pentru orădeni a marcat Andrei Gheorghiță (20 de ani) în minutul 63, scor final 4-1.

„Șimleul a mai avut victorii importante. Am reușit să batem liderul cu o echipă formată din copii. Sunt bucuros de rezultat. Am avut jocuri bune și cu Bistrița, Satu Mare, dar astăzi am marcat din aproape toate ocaziile. Felicit echipa tânără de la Șimleu, care are potențial și se va forma iară-și o echipă puternic. Din primăvară echipa va fi mult mai puternică”, președintele echipei Ioan Gurzău.

FC Bihor nu a mai primit 4 goluri din 8 octombrie când a pierdut tot în deplasare pe terenul lui CSM Satu Mare, liderul de atunci.

CASETA TEHNICĂ

SPORTUL ȘIMLEUFC BIHOR ORADEA 4-1 (2-0)
Au marcat: Andrei Zete 2, 70, Mark Lukacs 13, Alin Cătuna 56 / Andrei Gheorghiță 63

Sportul: P. Cosma – R. Dulap, P. Szecui, R. Pop, M. Forna, I. Pascu, V. Lujerdean, D. Marina (82 Em. Seran), A. Zete (76 M. Olaru), M. Lukacs (62 R. Babiciu), A. Cătuna. Antrenor: Dănuț Șomcherechi

FC Bihor: R. Bob – Fl. Drăgan (46 Ad. Popa), D. Stan, D. Lupșe, L. Ioviță (46 A. Chindlea) – Cl. Petruș (29 M. Hosu), G. Cherman – I. Ban (82 P. Andraș), R. Gunie, A. Gheorghiță – Sg. Jurj (82 A. Moga). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.
Arbitri: Nechita Marius Chioran (Florești – Cluj) – Alin Revnic (Cluj), George Suciu (Câmpia Turzii)
Observatori FRF: Sergiu Neichi (Satu Mare), Ioan Papp (Carei).

FOTBAL – LIGA 3 – SERIA 10
Rezultate înregistrate în etapa a XIII-a:
Gloria Bistrița – CSM Sighetu Marmației 3-2 (2-2). Răzvan Tănase 32, Alexandru Iulian Stoica 33, Marius Curtuiuș 82 / Gheorghe Gondiu 11, 45+3 penalty
CFR Cluj II – CSM Satu Mare 1-2 (0-0). Gheorghe Tomșa 74 / Ciprian Brata 60, Nandor Suveg 90+4
Sportul Șimleu Silvaniei – FC Bihor Oradea 4-1 (2-0). Andrei Zete 2, 70, Mark Lukacs 13, Alin Cătuna 56 / Andrei Gheorghiță 63
Minerul Ocna Dej – SCM Zalău 3-1 (1-0). Emanuel Negru (2), Florin Dan / Sergiu Pop

………………………………………………………………….
5. Minerul Ocna Dej 13 6 2 5 17 – 15 20
6. Lotus Băile Felix 13 4 6 3 17 – 17 18
7. CSM Sighet 13 2 5 6 13 – 21 11
8. Sportul Șimleu 13 3 3 7 10 – 18 10
9. CFR Cluj II 13 2 3 8 8 – 19 9
10. Victoria Carei 13 2 2 9 11 – 24 8

Sportul Șimleu Silvaniei a fost penalizată cu 2 puncte.

Etapa viitoare (25-26 noiembrie, ora 14:00): vineri, Lotus Băile Felix – Minerul Ocna Dej; sâmbătă, CSM Sighetu Marmației – CSM Victoria Carei, SCM Zalău – Sportul Șimleu, FC Bihor Oradea – CFR Cluj II, CSM Satu Mare – Gloria Bistrița.