Accident la Mănăstirea Bobota! Un muncitor a căzut de pe schelă de la 6 metri înâlțime
Pompierii militari sălăjeni au intervenit în această dimineață, în jurul orei 07.30 în localitatea Bobota, pentru a salva o persoană căzută în gol de pe o schelă situată în incinta unui lăcaș de cult.
La locul evenimentului, s-au deplasat echipaje din cadrul Punctului de Lucru Sărmășag, Detașamentului Zalău și elicopterul SMURD de la Jibou.
Persoana de sex masculin (aproximativ 42 de ani), a fost găsită inconștientă pe o schelă ce se afla la înălțimea de 4 m, fiind căzută de la înălțimea de 6 m. Având în vedere poziția victimei și rănile suferite de aceasta în urma căderii, complexitatea misiunii a fost una ridicată, fiind necesară utilizarea autospecialei de intervenție și salvare de la înălțime.
Ulterior, elicopterul SMURD a preluat pacientul și l-a transportat la o unitate medicală din Oradea.
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL.jpg?resize=750%2C75)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2.jpg?resize=748%2C177)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2.jpg?resize=751%2C255)
![](https://i0.wp.com/monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca.jpg?resize=750%2C75)