Bănuiți de furt calificat, identificați de polițiștii din Sălățig
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/07/banner-paulo-gepa-300x34.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/06/LOGO-CONF-METAL-SRL-300x30.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/08/banner-pescuit-sarmasag-2-300x71.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/06/diana2-300x102.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2023/01/banner-site-centru-varstnici-ciobanca-300x30.jpg)
Miercuri, 22 martie a.c. la ora 10.00, polițiștii Postului de Poliție Sălățig au identificat și cercetat doi tineri de 17 ani, din localitatea Someș-Uileac, județul Maramureș, respectiv comuna Someș-Odorhei, județul Sălaj, bănuiți de comiterea infracțiunii de furt calificat.
Polițiștii sălăjeni îi bănuiesc pe aceștia că, la 12 ianuarie a.c., ar fi pătruns prin efracție într-un imobil aparținând unui bărbat din localitatea Noțig, județul Sălaj și ar fi sustras o boxă portabilă și o motocositoare, cauzând un prejudiciu în valoare totală de 1.400 de lei.
Polițiștii au recuperat de la cei doi tineri bunurile sustrase și le-au predat proprietarului, iar în cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat.