Număr record de proiecte depuse în cadrul programului de finanțare a activităților sportive, de tineret și recreative
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/04/logo-fort-silvan.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/03/IMG-20210325-WA0019.jpg)
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2021/03/IMG-20210325-WA0014.jpg)
![🚵](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t61/1/16/1f6b5.png)
![⛹️♀️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tae/1/16/26f9_200d_2640.png)
![🤸♂️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t26/1/16/1f938_200d_2642.png)
![⛹️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t80/1/16/26f9.png)
![📂](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tfb/1/16/1f4c2.png)
În perioada următoare, comisia va evalua calitatea propunerilor și, în baza criteriilor prevăzute în Ghidul solicitantului, va realiza evaluarea tehnico-financiară. Pentru a fi selectat în vederea finanţării, proiectul trebuie să întrunească minim 60 de puncte din cele 100 posibile. Selecția proiectelor se va face în ordine descrescătoare a punctajelor obținute, în limita sumelor disponibile.
„În acest an, am alocat un buget de 450.000 de lei, cu 50% mai mare decât la edițiile precedente, iar impactul a fost pe măsură. Avem un număr record de proiecte depuse, lucru care nu poate decât ne bucure. Ne dorim ca în activitățile pentru care vom asigura finanțare să fie implicați cât mai mulți tineri, mai ales că anul trecut, din cauza restricțiilor impuse de pandemie, programul a fost suspendat. Tânăra generație este o resursă importantă pentru comunitate, iar unul dintre rolurile noastre, ca autoritate publică locală, este să susținem activitățile în care tinerii să își petreacă în mod util timpul liber, să își exploreze interesele și talentele și să își dezvolte personalitatea. Pe lângă încurajarea activităților de tip sportiv și recreativ în rândul tinerilor, urmărim și încurajarea participării active a mediului asociativ în dezvoltarea socială a comunității”, a menționat președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu.
![📝](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tcc/1/16/1f4dd.png)