![▶️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t40/1/16/25b6.png)
Acest program se adresează tuturor locuitorilor municipiului Zalău și își propune creșterea spiritului civic cu privire la întreținerea curățeniei municipiului; mobilizarea cetățenilor, persoane fizice și juridice, pentru desfășurarea activităților cuprinse în program; creșterea gradului de salubrizare și igienizare a orașului, cât și executarea de lucrări de refacere pe domeniului public al municipiului Zalău. De asemenea, prin program se are în vedere transportul deşeurilor care au fost depozitate pe domeniul public; plantarea de noi arbori şi arbuşti ornamentali; văruirea arborilor şi arbuştilor de pe domeniul public și desfăşurarea unor activităţi de ecologizare a parcurilor, grădinilor publice, zonelor de agrement şi spaţiilor verzi din cartierele de locuinţe, de către elevi, în scop educativ.