SCM Zalău pierde pe teren propriu cu Șomcuta Mare

FOTBAL LIGA A III-A. Sâmbătă, 30 octombrie 2021, pe Stadionul Municipal din Zalău, în primul meci din retur, meci contând pentru etapa a 10-a a Ligii a III-a la fotbal, SCM Zalău a pierdut, cu 1-2 (1-0), cu Progresul Șomcuta Mare, maramureșenii furnizând una dintre suprizele Seriei a 10-a.

Veniți în Sălaj din postura de echipă clasată pe locul 8 la sfârșitul turului și de snopită în tur de SCM Zalău, pe teren propriu, cu 1-8 (0-3), Progresul a făcut o repriză secundă perfectă, reușind să întoarcă rezultatul consemnat pe tabela de marcaj după primele 45 de minute.

Antrenorul Dănuţ Sabou a început partida cu următorul 11: Miholca – Negreanu, Bud, Lang, Tarţa, Secui, Parnău, Piroşka, Lihet, Batin (cpt.), Buşică.

Prima repriză a fost dominată de gazde, în pofida celor câteva atacuri ale oaspeților, o dominare concretizată prin golul involuntar marcat de Cosmin Meşter (care a centrat de la 25 de metri, iar Mihai Miholca și-a scăpat balonul în proprie poartă), dar și cu multe alte ocazii de gol (Berci – min. 18, șut de la distanță scos în corner de Miholca -, Romaric și Dulap).

De la cabine, maramureșenii au ieșit mai motivați și după doar 3 minute au reușit egalarea, veteranul Paul Batin interceptând și pasând lateral, în fața porții, pentru Gabriel Borode, care a marcat pentru 1-1. Zălăuanii s-au aruncat în atac, dar hotic, fără să-și creeze vreo ocazie clară, fapt speculat de experimentatul Paul Batin, cel care a tras semnalul de alarmă printr-o lovitură liberă de la 30 de metri, iar în min. 87 a dat gazdelor lovitura fatală, în urma unui contraatac prin care a marcat victoria șomcutenilor.

SCM Zalău – Progresul Şomcuta Mare: 1-2 (1-0), au marcat Cosmin Meşter (min. 27) / Gabriel Borode (min. 48), Paul Batin (min. 87). În urma victoriei, Progresul rămâne pe locul 8 în serie, dar cumulează 9 puncte și se apropie de zona mai sigură pentru menținerea în Liga a III-a. În etapa următoare, Progresul joacă acasă, la Șomcuta Mare, cu vecina de suferință, Sportul Șimleu Silvaniei (echipă clasată pe locul 7).