VIDEO| Lecție de istorie predată de primarul Dan Ghiurco de Ziua Națională a României
Miercuri, 30 noiembrie, a avut loc manifestarea organizată la Jibou, cu prilejul Zilei Naţionale a României. La eveniment au participat oficialități județene și locale, parlamentari, cadre didactice și peste 2.000 de cetățeni.
![](http://monitoruldesalaj.ro/wp-content/uploads/2022/12/316430864_531274609014341_8465025066616634826_n-300x212.jpg)
Festivităţile au debutat cu depuneri de jerbe la grupul statuar dedicat lui Simion Bărnuţiu, Iuliu Maniu şi Corneliu Coposu şi a continuat cu un ceremonial militar şi religios desfăşurat în centrul oraşului.
În cadrul ceremonialului au luat cuvântul primarul Orașului Jibou, Dan Ghiurco, președintele CJ Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu și prefectul Sălajului, Dari Toma.